Poslední týdny a měsíce se dozvídáme ze zpráv i z televize, že konec stavebního spoření je na dosah. Dle nejnovějších informací u Čechů velmi oblíbená forma spoření již brzy nebude taková, jako na ni byli zvyklí.
Současná vláda i spolu s ekonomy se shoduje na tom, že podporu u nových smluv stavebního spoření již brzy zruší a u stávajících 3,2 mil aktivních smluv sníží příspěvky na polovinu. Zatím nic není jisté a samotná novela zákona ještě neprošla legislativním procesem, nicméně to, že stavební spoření již brzy nebude takové jako dřív, je téměř jisté. A nyní máme čas se na to připravit.
Vyplatí se mít „stavebko“?
Bohužel musím říct, že ve většině případů se nevyplatilo mít stavební spoření ani doposud, ale nelze na to jednoznačně odpovědět. Vždy totiž záleželo na tom, k čemu má stavební spoření konkrétnímu člověku sloužit. Češi si totiž zvykli, že stavebko je nejlepší formou, jak zhodnotit své finance. Ale málo kdy se rozmýšlí nad tím hlavním – a to sice: jak dlouho chtějí spořit, jaké jsou alternativy, kolik peněz chtějí posílat, na co pak budou peníze sloužit, jaké poplatky za to zaplatí, apod. Právě u stavebního spoření jsou samozřejmostí poměrně vysoké poplatky, nízký výnos a navíc ještě daň z výnosu.
Kdy se stavebko vyplatilo?
Obecně lze říci, že pokud jste byl konzervativní člověk, který chtěl spořit do 2000 Kč měsíčně a věděl, že peníze nebudete 6 let potřebovat, tak ano. Přesně tohle je zrovna ten případ, kdy se vyplatilo mít stavební spoření. Těžko byste hledali vhodnější alternativu pro tento účel.
V ostatních případech se ale nevyplatilo a nevyplatí!
Většina lidí totiž neví o možných alternativách stavebního spoření, ač nelze bez obecně říct, do čeho přesně byste měli namísto stavebka peníze dávat (je to velmi individuální), zkusím pár vypsat:
Spořící účty
Pokud hodláte peníze odkládat následujících pár let a chcete žít v situaci, že máte peníze kdykoliv k dispozici, využijte jich. Dostanete, ještě nějakou chvíli i slušný úrok. Ten sice nepokryje inflaci, ale to u podobně krátkého horizontu ani nemůžeme očekávat. Osobně bych podobně konzervativním jedincům ještě o něco více doporučil využít možnost „repofondů“, které zhodnotí Vaše prostředky dle výše REPO sazby ČNB. Dostanete se v dnešní době díky vysokým úrokovým sazbám na opravdu hezké zhodnocení (počítejme ještě zhruba o 1,5 % více než na spořícím účtu).
Podílové fondy / ETF fondy
Možnou alternativou by mohlo být odkládat – investovat prostředky do fondů (dluhopisové, akciové, nemovitostní, aj.). Ty bych doporučil určitě klientům, kteří mají delší horizont investice než pár let. Dostanete zde slušný výnos a po třech letech jsou i výběry osvobozeny od daně. Samotný výběr fondu poté doporučuji konzultovat s odborníkem. Pokud se chcete dozvědět více informací nejen o bezpečném investování do fondů – určitě Vám také doporučím náš E-BOOK (hospodařte jako miliardář), který si můžete stáhnout zdarma na našich webových stránkách.
Doplňkové penzijní spoření
Jak už název napovídá, jedná se o penzijní spoření (tzn. Je vhodné, pokud plánujete peníze střádat na penzi). To Vám navíc oproti předchozímu doporučení nabídne i státní příspěvek a možnost příspěvku zaměstnavatele.
To, že stavebkům odzvonilo je už téměř jisté. Samotný výběr vhodné investice nebo spoření nemusí být vždy snadný a skrývá se za ním spousta háčků. Proto doporučuji vždy konzultovat Vaše rozhodnutí s nezávislým poradcem. Pokud Vás článek zaujal, budeme rádi, pokud se Vaše rozhodnutí – spořit / investovat, rozhodnete zkonzultovat třeba zrovna s námi (můžete se nám ozvat na telefon 731 095 551 nebo email info@finbos.cz).