7 června, 2023

Jak na hypotéku s minimálními nebo žádnými úsporami?

V dnešní době není vůbec žádným tajemstvím, že při hypotečním úvěru požaduje banka po klientech alespoň 20 % prostředků z ceny nemovitosti ve formě vlastních úspor. A půjčí Vám tedy maximálně 80 % (v některých případech 90%). To znamená, že pokud budete chtít hypotéku na dům, který má hodnotu 5 000 000 Kč, banka by Vám poskytla pouze 4 000 000 až 4 500 000 Kč. Našetřit takovou sumu jako je milion korun se zdá být pro spoustu lidí běh na velmi dlouhou trať. Existuje tedy řešení, které nám pomůže získat hypotéku bez vlastních finančních prostředků? Odpověď zní: ano! A je jich hned několik.

Nejčastější řešení: dodatečná zástava jinou nemovitostí

Pokud Vy nebo někdo z Vašich blízkých vlastníte jinou nemovitost, tak je dodatečná zástava jedním z nejjednodušších řešení, které nám ve většině případů pomůže získat nejen dostatečnou výši úvěru, ale často i lepší úrokovou sazbu. V tomto případě tak ručíte nemovitostí, kterou kupujete a zároveň i druhou nemovitostí, kterou její majitel se souhlasem poskytuje k zástavě. Po čase pak samozřejmě lze tuto druhou nemovitost z hypotéky vyvázat. Doba, kdy ji lze vyvázat je velmi individuální: liší se na rychlosti anuitního splácení a také na růstu ceny nemovitosti.

Dofinancování jiným úvěrem

Pokud nemáte žádné vlastní zdroje, ani nemovitost k zástavě (ať už Vaši nebo někoho známého), nezbývá než si půjčit jinde. Mezi možná řešení patří: spotřebitelský úvěr, úvěr ze stavebního spoření nebo nějaká nebankovní půjčka. Je ale nutné počítat s tím, že v tomto případě (jelikož se jedná o nezajištěný úvěr) budete mít na úvěru kratší splatnost a vyšší úrokovou sazbu potažmo i vyšší měsíční splátku. Pozor na to, že dofinancování jiným úvěrem může být nejen na hraně s doporučeními ČNB ale také může být na hraně se zamítnutím úvěru – a to ať už hypotečního, tak onoho dozajišťujícího. Proto je vždy potřeba nejednat na „vlastní triko“, ale situaci řešit se správným odborníkem. Ten je schopen zařídit správné načasování i vhodnou kombinaci tak, aby to pro Vás bylo co možná nejvýhodnější.

Našetřete si na hypotéku

Pokud nevyjde ani jedno z předchozích řešení, tak nezbývá, než si vlastní prostředky zajistit sám. Nemusí to vždy být totiž až tak velký běh na dlouhou trať, jak jsme na začátku zmiňovali. Při správně nastaveném finančním plánu můžete peníze vhodně investovat do některých efektivních investic a tak díky složenému úročení urychlit růst hodnoty Vašich prostředků. A díky tomu našetřit dostatečnou částku. 

Shrnutí

A jaký by pro Vás měl plynout závěr? Vždy bychom Vám doporučili se o své situaci nejdříve poradit s odborníky na hypoteční úvěry a na finanční plánování. Protože případy bývají často velmi individuální a dost možná se nám po společné konzultaci objeví řešení, které byste sami jen těžko hledali. Proto – pokud plánujete hypoteční úvěr (ať už nyní nebo v následujících letech), neváhejte se na nás obrátit. Jsme schopni Vám pomoci nejen se samotnou hypotékou, ale i s finančním plánem, který Vám pomůže se k vysněné hypotéce dostat. Kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře na našich stránkách anebo pomocí e-mailu (info@finbos.cz) či tel. 731 095 551.