7 června, 2023

Chystáte se investovat? Vyvarujte se těmto 5 fatálním chybám!

Vidíme to dnes a denně – ze všech stran se na nás valí lavina zpráv o zvyšující se inflaci. Chrlí se na nás televizní reklamy, které nám prodávají zlaté slitky se slovy, že je to dnes „jediná jistota“, z úst známých lidí slyšíme zase to, že bychom měli investovat do amerických akcií a v neposlední řadě nás bombardují různí prodejci, bankéři či „finanční poradci“, kteří se nám snaží vnutit zrovna jejich produkt. Co je vlastně správně? A jakých chyb se zaručeně vyvarovat?

Do čeho investovat? Aneb volba vhodného investičního nástroje.

To je hned první bod, kde si vyláme zuby většina začínajících investorů. Výběr vhodného investičního nástroje by se měl vždy odvíjet od Vaší situace, délky investičního horizontu, Vašich znalostí a schopností nést riziko tzv. volatility (kolísání hodnoty investice). Jednoduše řečeno – neexistuje kouzelné řešení pro všechny, každý člověk to má jinak. Jedno vím ale jistě: neinvestujte do bitcoinu jen proto, že Vám to poradil nějaký pepík z hospody a také nedávejte úspory do zlata, protože jste právě viděli reklamu v televizi – a tak bych mohl pokračovat. Zde začínají vždy ty největší chyby.

Recept na rychlé zbohatnutí?

Neexistuje! Je to s nimi zhruba stejné jako rychlé recepty na hubnutí. Jakmile za Vámi v oblasti investic přijde někdo se slovy „garantovaný“ nebo s tím, že rychle zbohatnete bez rizika, mám pro Vás jednu radu – vezměte rychle nohy na ramena!

Sázka na jednu kartu

Nikdy nesázejte na jednu kartu. Dnes a denně slyšíme z úst známých osobností, proč investovat do amerických akcií (konkrétně třeba S&P 500), či jiných instrumentů. Ale historie a riziko mluví jasně: může se Vám to zatraceně vymstít, raději portfolio rozložte do více instrumentů či oblastí. Může se stát cokoliv, proto je třeba být připraven!

Spekulace – půjde trh nahoru nebo dolů?

Dovolím si použít známou hlášku z filmu „Vlk z Wallstreet“: „Nikdo, ani Warren Buffet nebo Jimmy Buffet, neví, jestli akcie půjdou nahoru, dolů nebo se budou motat v kruhu. A nejmíň makléři.“ Opravdu: nikdo ani neví, zda nemovitosti nepůjdou dolů, zlato nahoru nebo zda ta, či ona společnost zkrachuje. Proto nečasujte trh a investujte pravidelně dle předchozích pravidel.

Zvolte si vhodného investičního poradce

Poslední a za mě hlavní pravidlo. Vyvarujte se chyb a zvolte si vhodného investičního poradce. Jestliže si zvolíte vhodného poradce, všechny věci, o kterých zde píšu pohlídá za Vás. Ale prosím: zvolte si certifikovaného poradce, minimálně zapsaného v registrech ČNB. Poslední dobou se roztrhnul pytel se samozvanými rádci, youtubery a instagramovými chytráky. Zvolte si opravdového, zkušeného poradce, který Vám zajistí kvalitu a dlouhodobý servis.

Shrnutí? Investování není snadná disciplína, a proto by Vám poradce měl nejen portfolio nastavit, ale také například postupně rebalancovat, řešit s Vámi možné situace a příležitosti na trzích. Pokud se tedy chystáte investovat, pojďte se potkat s námi na nezávazné bezplatné schůzce, kde Vám řekneme možnosti a sestavíme ZDARMA možný investiční/finanční plán. Ne všichni lidé mají čas, chuť a znalosti si investiční portfolio nastavit a dlouhodobě udržovat, proto si myslím, že je na místě svěřit jej do rukou profesionálů. Vyvarujte se možných chyb a šetřete Váš čas i peníze. Domluvte si s námi nezávazně a ZDARMA schůzku online nebo osobně, kdekoliv po celé ČR na čísle: 731 095 551 nebo nám napište na email info@finbos.cz.